RAW TYČINKY

 

Jednoduchá svačinka pro děti. Na tomto receptu názorně ukážu, jak snadno můžete děti zapojit.

Z předchozích článků Děti v kuchyni, víme, že prvním krokem je přečíst si recept a zjistit co doma chybí a jak tedy můžu dítě do přípravy zapojit.

Raw tyčinek je na trhu spousta, dle mého názoru jsou některé zbytečně předražené. Nejspíš z důvodu, že se raw stalo hodně módním stravovacím stylem. Já to beru jako možný doplněk a určitě super alternativou k klasickým musli tyčinkám, které za mně obsahují zbytečně moc lepku a rafinovaného cukru.

Variant na raw tyčinky je mnoho, záleží jaké ořechy, sušené ovoce preferujete. Určitě doporučuji zkoušet ruzné druhy ořechů. Častou surovinou pro výrobu tyčinek jsou datle (já raději používám datlovou pastu – už jsem si jeden drahý food processor odrovnala), arašídy (podzemnice olejná). U arašídů prosím nezapomínejte, že jsou to luštěniny. Některým jedincům tedy nemusí dělat dobře.

Suroviny na 4 raw tyčinky:

 • 150g datlové pasty
 • 50g strouhaného kokosu
 • 50g mandlí/kešu/pekanových ořechů/para,.. 
 • 15g sušeného ovoce (třešňě, meruňky, …)
 • věci navíc: lžička kokosového oleje, kakao, kakaový bob, chia, kustovnice čínská, atd.

Kuchyňské vybavení: mísa na smíchání všech surovin, mixér (nejlépe food processor s nádobou a sekacím nožem uvnitř), vařečka, stěrka, silikonová podložka, nůž, pečící papír, provázek (motouz)

Postup s dětmi:

 1. Datlovou pastu dětem odvážíme a vložíme do mísy. Starší děti, které poznají čísla si datlovou pastu mohou odměřit samy.
 2. Děti pomocí vařečky či rukou hmotu rozmělní, aby nebyla tolik kompaktní.
 3. Do mísy děti přidají strouhaný kokos. Menší děti do mísy přidají cca 3 polévkové lžíce kokosu (to zhruba odpovída 50g)
 4. Do mixéru rodič přidá oříšky a dítě může pozorovat chod stroje. V případě, že nemáme výkonný mixér, doporučuji ořechy před vložením do mixéru nasekat na menší kousky. Děti tuto činnost mohou udělat také. Ořechy zabalíte do čísté utěrky a paličkou na maso je rozdrtíme. V případě, že doma máte hmoždíř, můžou děti použít i toto.
 5. Rozmixované ořechy přidají děti do mísy.
 6. Sušené ovoce mohou děti pomocí dětského nože nakrájet na malínké kousky. Samozřejmě lze zase použít mixér.
 7. Vše promícháme do kompaktní (lepivé) hmoty.
 8. Pomocí stěrky hmotu vložíme na silikonovou podložku a dítě vyválí silný plát (obdelník), který bude vysoký cca 1,5cm.
 9. Pomocí dětského nože nakrájíme tyčinky, velikost dle vaší libosti.
 10. Poté si nachýstáme společně papír na zabalení tyčinek. Dítě pomáhá stříhat papír a zkouší zabalit tyčinku. Nejlepší je udělat dítěti ukázku a pak ho nechat ať si to samo zkusí.
 11. Tyčinky zabalíme do pěčícího papíru a zavážeme provázkem.

Ještě přikládám pár tipů:

 • tyčinky skladujeme v lednici
 • celá příprava se dá urychlit – všechny suroviny vložím do mixéru a rozmixuji na kompaktní hmotu. Jen je potřeba mít opravdu vykonný mixér
 • všechny ingredience na tyčinky můžete mít v krabičkách připravené a uložené na snadno přístupném místě pro dítě. Dítě si tedy může tyčinky připravit i bez vaší pomoci. Pro děti do 6ti let je super mít krabičku na každou surovinu zvlášť, kdy na víčku bude fotka + jméno suroviny a počet lžič/naběraček. Na zvláštním papíře vytvořen i fotopostup. Doporučuji tyto kartičky zalaminovat, prodloužíme jim životnost.
 • pokud bude hmota moc lepivá = tyčinky nepůjdou snadno nakrájet- doporučuji vložit na hodinu do lednice, kde těsto zatuhne a pak půjde lépe krájet
 • k výrobě raw tyčinek můžete použít ořechovou drť z výroby rostlinného nápoje („nemléka“)

Nenechte si uniknout další část článku. Přihlašte se do emailového klubu RADOSTI DO E-MAILU .

Každé úterý vám pošlu nové inspirace, nápady, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *