MALÝ ZAHRADNÍK – domací pěstování s dětmi

„Žádný popis, žádný obrázek z žádné knihy nemůže nahradit skutečný pohled na stromy v lese se vším životem, který se odehrává kolem nich“ Benjamin Franklin


Jaro nám klepe na dveře a já mám s tímto obdobím spojené různé aktivity na zahradě. V dětství to pro mě byla nepříjemná povinnost, v dospělosti to vnímám jako velký relax a jsem plná nadšení, když můžu sledovat postupný růst.

Vždy mě napadá kolik energie to stojí, než se ze semínka stane plnohodnotná rostlina. Minulý rok jsem se do pěstování pustila naplno a na malé terase jsme dokázaly vypěstovat i brambory.

Je možné ve městě dětem přiblížit přírodu? ANO, já Vám ukážu jednu z možných cest.

Děti jsou vědci, rády dělají pokusy, chtějí pozorovat, zkoušet, mají vnitřní motivaci při omylech nacházet řešení. Když jim dáme prostor, daleko lépe pochopení svět kolem sebe a budou mít větší respekt k přírodě.

Vytvořte si doma svůj malý zahradní koutek, bude to bavit nejenom děti, ale i Vás 🙂

Na tuto společnou aktivitu nepotřebujete velký prostor. Stačí pár květináčku, volný parapet nebo větší přepravka, kde budou všechny květináče pohromadě. Jen prosím volte dostupné místo, aby dítě mohlo pozorovat a pečovat o rostlinky i bez Vaší asistence. Nezapomínejme, že děti chceme naučit co největší samostatnosti.

Nápady, jak na to:

  1. Projděte si s dětmi Váš dům a hledejte nádoby, prázdné květináče, misky, plechovky, sačky od kafe… prostě cokoli co můžete použít jako květináč. Není potřeba kupovat nové květináče či jiné speciální nádoby, stačí využít to co máte doma. Vaše peněženka i příroda Vám poděkuje.
  2. Nákup zeminy a semínek. Doporučuji si vybrat bylinky a zeleninu, které jsou nenáročné na pěstování (např. bazalka, máta, cherry rajčátka, tymián, brambory – když máte prostor, ředkvičky, rukola,…). Vhodné je koupit zeminu přímo na pěstování.
  3. Menším dětem můžete snadno a jednoduše vytvořit zahradní náčiní  – polévková lžíce jako lopatka, vidlička jako hrábě, vlastní prstík jako sazecí kolík.
  4. Plachta či ubrus – tento tip tady uvádím hlavně pro ty z vás, kteří se chcete vyhnout situaci s hlínou všude.
  5. Na prvotní zavlažování se Vám určitě bude hodit ruční rozprašovač. Ten kdo nemá doma, ho dokáže sehnat skoro všude a kdyby náhodou, Ikea to jistí.
  6. Jakmile budete mít nádoby, hlínu, semínka, popřípadě ubrus můžete začít. Nechte dítě, aby všechny činnosti dělalo samo, od začátku do konce. Dejte mu čas, ať všechno pořádně prozkoumá: jakou má zemina strukturu, jak se od sebe liší semínka, atd. Nikam nespěchejte!
  7. Po společném sázení dejte květináče na dostupné místo s dostatkem světla.

Pravidlo pro následující dny: 

  • Nechte dítě pečovat o rostliny (květináče), tak bude moci pozorovat jejich životní cyklus. Starší děti si můžou udělat fotodokumentaci jejich pěstování a pak zpětně vytvořit životní cyklus dané rostliny. Děti, které baví malovat si celý cyklus můžou namalovat. Každé dítě je jiné, každého bude bavit něco trochu jiného.
  • Ptejte se dítěte jestli nastala nějaká změna, popřípadě ho nechte všechno popsat. Tím mu pomáháte zvýšit slovní zásobu a zlepšit vyjadřovací schopnosti.

Další varianty, možné pokusy:

Do různých nádob můžete zasadit stejné semínko a vytvářet mu různá prostředí – pravidelná zálivka, bez zálivky, s denní světlem či bez něj, vysazení do vaty, atd.  Můžete si vytvořit zápisník a zaznamenávat změny plynoucí z rozdílů jednotlivých prostředí.

Jako bonus navíc:

Trislozkove karty_jarni kytky

Trislozkove karty_jarni kytky_omalovanky

Cílem této aktivity je nejen poznání životního cyklu rostlin, ale především radost z vypěstovaných plodů a naučit děti jíst více zeleniny. Děti poznají skutečný příběh rostlin a jejich původ! Nejen jejich nákup v obchodě.

Pěstujete doma? Co máte nejradši? Těším se na Vaše zkušenosti 🙂

S láskou k přírodě Marta

PS: jedna fotka z našeho pěstování v roce 2018 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *