TĚHOTENSTVÍ

Tento článek je volným pokračováním jednoho z předchozích příspěvků KDO JE TĚHOLOG? Proč téma těhotenství? Kde Vás Katka seznámila se svojí zkušeností a důvodem, proč se ve své psychologické praxi věnuje tématu těhotenství s všemi možnými úskalími.

Já na tento článek volně navazuji s pohledem z jiné strany, na samý počátek/vznik nového života. Velká většina žen si přeje mít rodinu, být máma. Na začátku našeho života, během dospívání se nám to zdá jak naprosto samozřejmá věc, že až se rozhodneme, můžeme být mámy! Nemáme vůbec na mysli, že TO nemusí jít…

Ženeme se tedy za tituly, lepší prací, chceme cestovat, protože „přeci to s dítětem nepůjde“, atd. Až nastane ta „magická chvíle“ a my si dovolíme přemýšlet o tom, že teď už je ten vhodný čas. Poté některé z nás můžou na základně své vlastní zkušenosti zjistit, že to zas tak jednoduché není.

V tu chvíly se nám do hlavy krade myšlenka, co je špatně, co je se mnou,…? Hledáme odpovědi, čteme diskuze, zjišťujeme, snažíme se všemožně očistit organismus a HLAVNĚ se tím vůbec nestresovat! PARADOXNÍ je to, že celá situace je stresující a nepříjemná. Věty typu: „necháme tomu volný průběh, příště to určitě vyjde“ jsou podle mne ty nejhorší stresory v našich hlavách.

Poté následuje anabáze na ovulační dny, dělání těhotenských testů pár dní před možnou menstruací, následná frustrace po negativním výsledku a pocit že jako ženy nestojíme za nic…

Každá z nás má jiný příběh, kde to celé mohlo začít. Já Vám teď ukážu jeden možný začátek, který je podle mého názoru důležité vědět, abyste ho případně mohli sdílet se svými dětmi/blízkými.

Česká republika si drží prvenství v masovém užívání hormonální antikoncepce. Podle statistik je to až 52% žen z celé populace s tím je spojená přímou úměrou i jedna z nejnižších porodností na světě. Kdo v tomto případě zažívá úspěch jsou farmaceutické společnosti a centra asistované reprodukce.

Hormonální antikoncepce má samozřejmě svoje výhody a nevýhody, nechci tady striktně říkat svůj názor, zda-li užívat či neužívat. Byla bych totiž pokrytec, protože i já jsem patřila do skupiny uživatelek antikoncepce.

Bohužel jsem si užívání nemohla rozhodnout sama, člověk nucen společností, rodinou, věty typu: „tak už máš toho prvního partnera, tak mázej k gynekologovy, ať ti napíše TY prášky, néé že domů přijdeš s pupkem, nebo od partnerů: Doufám, že bereš prášky“. Teď se těm větám směji, ale v té době mě to stresovalo a uvádělo do rozpaků.

Běžnou praxí bylo nasazovat hormonální antikoncepci na srovnání cyklu. Spousta z nás se setkala při nasazování prvních „prášků“ s naprostou nedůsledností lékařů – žádné krevní či jaterní testy. Jen otázky typu: „Kolik peněz chceš dávat za antikoncepci?“ Poté se návštěvy gynekologů zkrátily na pouhé vyzvedávání předpisu na HA.

Co užívání HA může způsobit?

Jednoduše řečeno tělo rezignuje na reprodukci! Z dočasné neplodnosti se stane trvalá neplodnost.

Uvedu Vám příklad:

Dívka v 14.letech se stane uživatelkou antikoncepce- na srovnání cyklu. Nebyl zachován přirozený vývoj, ale je ovlivňován uměle na základě podaných hormonů. Po dobu dalších x let (např. 14 let) užívá antikoncepci. Toto je tzv. liché období kdy může docházet k početí, ale důsledkem HA pak plod odchazí v rámci pravidelné menstruace pryč z těla. Když se toto opakuje tělo může vyhodnit, že se na to laicky řečeno „vykašle“ a zahají rezignaci na reprodukci. Poté nastane ta „MAGICKÁ CHVÍLE“, umožníme si být mámou… JE TO TADY, A NEJDE TO! Nebo to nakonec vyjde, leč stálo to hodně usil. Velmi náročného období pro oba partnery. Případně bylo potřeba vyhledání pomoci reprodukčních center.

Snadno podléháme manipulaci, radám ostatních. Myslete na všechny možné důsledky užívání hormonální antikoncepce.

Vezměte osud do svých rukou a rozhodněte se pouze a jen na základě Vašich potřeb a přání!

I já bych se rozhodovala jinak, kdybych věděla to, co vím teď! V dalším článku Vám ukážu možné tipy, jak podpořit plodnost a pomoci tělu se znovu nadechnout a získat rovnováhu!

Nebojte se nám napsat, jsme tady pro Vás 🙂 Jaký je Váš názor na užívání hormonální antikoncepce? Jaké jsou Vaše zkušenosti na cestě být mámou?

S láskou Marta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *