JAK SE DNES MÁM?

pomocí této aktivity naučíme děti (popřípadě i nás dospělé) vyjadřovat svoje pocity, potřeby, nálady.

Vytvoříme si společně pomůcku, která bude lépe vystihovat jak se cítím, co potřebuji a tím se vyhneme nedorozuměním, hádkách, či zbytečnému nevlídnému slovu.

Tato aktivita nám pomůže porozumět dítěti i sobě a také zlepší vzájemnou komunikaci mezi dítětem a rodičem/dospělým.

Možností na zjišťování nálad je spousta, na pinterestu zadejte to vyhledávače – nálady. Inspirace je tam dostatek.

Já jsem pro Vás vymyslela možnost, která se dobře aplikuje, jak na malé, tak je zajímává i pro větší děti. Je to tabulka, do které si bude moci každý zaznamenat, jak se právě cítí, kdykoliv během dne.

Důležité je tabulku umístit na viditelném a dostupném místě pro všechny, kteří se budou aktivně účastnit. Postupem času si k základním náladám/emocím můžete přidat i další výrazy, jako třeba hladový, znepokojený, bojím se, … Já jsem zvolila umístění na lednici, proto bude potřeba koupit magnetický papír, nebo mít zásobu magnetů.


POSTUP:

  1. Rozdělím si list tvrdého papíru A3/či větší (to záleží na Vás) na 3 sloupce (jména členů rodiny – názvy nálad/pocitů – obrázek odpovídající danému stavu). Počet řádků bude odpovídat počtu členů rodiny.
  2. Vytvořím si kartičky s fotkou člena rodiny a jeho jménem. U starších dětí klidně postačí napsat jméno do příslušného řádku. Tyto jmenovky budou umístněné v prvním sloupci.
  3. Do druhého sloupce můžeme napsat nálady/pocity. Doporučuji si vytvořit kartičky s názvy pocitů/nálad/potřeb. V tomto případě máte větší možnost měnit názvy.
  4. Ve třetím sloupci je možností spoustu. Větší děti můžete požádat, aby si s Vámi zahrály hru na pocity a snažily se vyjádřit radost/smutek/pláč,… a přitom je vyfotit. Na magnetický papír si tyto obrázky nechat vytisknout. Nebo bohatě postačí nakreslit/vytisknout různé druhy smajlíků.TIP: malým dětem je potřeba vysvětlit, jak tabulka funguje a každý den se k ní vracet. Nejlépe ve stejný čas. Jakmile dítě pochopí smysl tabulky, bude si názvy nálad a její obrázky samo měnit.

Ze začátku může dítě zvladnout přiřadit pouze obrázek zobrazující pocit. Vše záleží na věku a vyspělosti dítěte. Vždy tam, prosím, pro něho buďte s laskavostí a trpělivostí. I pro nás dospělé, je někdy težké vyjádřit svoji náladu, pocit, či potřebu.


Nakonec přídávám, nějaké pracovní listy na nálady :

Nenechte si nic uniknout, přihlašte se do emailového klubu RADOSTI DO E-MAILU .

Každé úterý vám pošlu nové inspirace, nápady,..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *